• search
Home
 » 
Politicians
 » 
Ahir Hansraj Gangaram

Ahir Hansraj Gangaram

Biography

Popularly known Hansraj Bhaiya, Hansraj Ahir was born on Nov 11, 1954 in Nanded district of Maharashtra. He is an agriculturist by profession. He is currently a member of the 16th Lok Sabha of India and a BJP member. He is the MoS Home Affairs. He was member of 11th Lok Sabha, 14th Lok Sabha, 15th Lok Sabha. He is credited along with Environment Minister Prakash Javadekar in exposing the coal scam which was a major campaign issue for the BJP in its march to power. The scam also led to Supreme Court ultimately cancelling licenses of several coal blocks. Prime Point Foundation (PPF) has rated him as the best parliamentarian for introduction of 24 private bills out of a total of 288 bills that were introduced as far as the 15th Lok Sabha was concerned. He has been honoured with Sansad Ratna Award in 2011, 2012, 2013 and 2014. He also remained member of many Standing Committees and Parliamentary Committees, such as; Committee on Coal and Steel, Committee on Agriculture, Committee on Privileges, Joint Parliamentary Committee on Wakf and Railway Convention Committee. He was member of Maharashtra Housing and Development Authority (MHADA), a government agency to provide low cost housing to the people.

Personal Life

Full Name Ahir Hansraj Gangaram
Date of Birth 11 Nov 1954 (Age 64)
Place of Birth Nanded (Maharashtra)
Party name Bharatiya Janta Party
Education 10th Pass
Profession Agriculturist
Father's Name Shri Gangaramji
Mother's Name Smt. Majibai Moreshwar Patil
Spouse's Name Smt. Lata Ahir
No of Sons 2
No of Daughters 1

Contact

Permanent address Gokul Ward (Bazar Ward),Chandrapur-442402MaharashtraTel : (07172) 251651Fax : (07172) 254791
Present address 8, Dr. B.D. Marg,New Delhi - 110 001Tel : (011) 23717121, 23795078, 09868180489(M)Telefax : (011) 23716855
Contact number 254791
Email hansraj_ahir@rediffmail.com
Website http://hansraj-ahir.org
Social Handles

Interesting Facts

Hansraj Ahir has a keen scientific temper. The leader believes that science & technology should be utilized for the welfare of the people. He has opened a satellite center, jointly run by ICAR and ICMR, in Chandrapur for guidance, counselling and treatment of Sickle Cell patients. He has also helped to open the museum of Archaeological Survey of India (ASI) at Chandrapur so that historical relics from nearby districts could be collected and preserved in the museum. Ahir has also fought for the betterment of the lives of farmers and sought enhanced and adequate compensation for the land to the farmers.

Political Timeline

  • 2014
    Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term).
  • 1994-96
    Member, Maharashtra Legislative Council
  • 9 Nov. 2014 - 5 July 2016
    Union Minister of State, Ministry of Chemicals and Fertilizers.
  • 5 July 2016
    Union Minister of State, Ministry of Home Affairs.
  • 5 Aug. 2007
    Member, Standing Committee on Coal and Steel.
  • 31 Aug. 2009
    Member, Standing Committee on Coal and Steel.
  • 3 May 2013
    Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs).
  • 23 Sep. 2009
    Member, Committee on Privileges.
  • 2009
    Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term).
  • 2004
    Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term).
  • 2004
    Member, Standing Committee on Coal & Steel.
  • 2004
    Member, Committee on Food Management in Parliament House Complex.
  • 2004
    Member, Standing Committee on Agriculture.
  • 2 Jan. 2006
    Member, Joint Parliamentary Committee on Wakf.
  • 1996
    Elected to 11th Lok Sabha.
  • 1994-96
    Hansraj Ahir became the Member of Maharashtra Legislative Council.
  • 15 Mar. 2010
    Member, Railway Convention Committee.
  • 13 June 2014
    Member, Business Advisory Committee.
  • 1 Sep. 2014 - 9 Nov. 2014
    Chairperson, Standing Committee on Coal and Steel.
  • 1 May 2013
    Member, Committee on Public Undertakings.
Net Worth1.54 CRORE
ASSETS1.55 CRORE
Liabilities99,500.00

Disclaimer: The information relating to the candidate is an archive based on the self-declared affidavit filed at the time of elections. The current status may be different. For the latest on the candidate kindly refer to the affidavit filed by the candidate with the Election Commission of India in the recent election.

Social

Get Instant News Updates
Enable
x
Notification Settings X
Time Settings
Done
Clear Notification X
Do you want to clear all the notifications from your inbox?
Settings X
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from third party social media websites and ad networks. Such third party cookies may track your use on Oneindia sites for better rendering. Our partners use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on Oneindia website. However, you can change your cookie settings at any time. Learn more