Padma awards to Madhavan Nair, Bindra and Aishwarya
Padma Shri winners are as follows:
Thilakan,
Art
(Kerala)
A
Vivekh,
Art
(Tamil
Nadu)
Aishwarya
Rai
Bachchan,
Art
(Maharashtra)
Akshay
Kumar,
Art
(Maharashtra)
Dr
(Ms)
Ameena
Ahmed
Ahuja,
Art
(Delhi)
Aruna
Sairam,
Art
(Tamil
Nadu).
Devayani
Chaymotty,
Art
(Foreigner)
Geta
Kapur,
Art
(Delhi)
Govind
Ram
Nirmalkar,
Art
(Chhattisgarh)
Gurumayum
Gourakishor
Sharma,
Art
(Manipur)
Hashmat
Ullah
Khan,
Art
(Jammu
and
Kashmir)
Helan
Khan,
Art(Maharashtra)
Hemi
Bawa,
Art(Delhi)
Pandit
Hridaynath
Mangeshkar,
Art
(Maharashtra)
Iravatham
Mahadevan,
Art
(Tamil
Nadu)
K
P
Udayabhanu,
Art
(Kerala)
Dr
Kanneganti
Brahmanandam,
Art
(Andhra
Pradesh)
Prof
Kiran
Seth,
Art
(Delhi)
Kumar
Sanu
Bhattacharjee,
Art
(Maharashtra)
Prof
Dr
(Smt)
Leela
Omchery,
Art
(Delhi)
Mattannoor
Sankarankutty
Marar,
Art
(Kerala)
Niranjan
Goswami,
Art
(West
Bengal)
Bhai
Nirmal
Singh
Khalsa,
Art
(Punjab)
Penaz
Masani,
Art
(Maharashtra)
Prakash
N
Dubey,
Art
(Maharashtra)
Dr
Pratapaditya
Pal,
Art
(NRI/
PIO)
Ram
Kishore
Chhipa,
Art
(Rajasthan)
Saoli
Mitra,
Art
(West
Bengal)
Late
Shri
Skendrowell
Syiemlieh
(Posthumous),
Art
(Meghalaya)
Dr
Subrahmanyam
Krishnaswamy,
Art
(Tamil
Nadu)
Suresh
Dutta,
Art
(West
Bengal)
Late
Shri
Tafazzul
Ali
(Posthumous),
Art
(Assam)
Udit
Narayan,
Art
(Maharashtra)
Vadakka
Manalath
Govindan
alias
Kalamandalam
Gopi,
Art
(Kerala)
S
B
Ghosh
Dastidar,
Civil
Service
(Haryana)
Ameen
Sayani,
Commentary
and
Broadcasting
(Maharashtra)
Abhay
Chhajlani,
Journalism
(Madhya
Pradesh)
Dr
A
Sankara
Reddy,
Literature
and
Education
(Delhi)
Alok
Mehta,
Literature
and
Education
(Delhi)
Dr
Bannanje
Govindacharya,
Literature
and
Education
(Karnataka)
Dr
Birendranath
Datta,
Literature
and
Education
(Assam)
Prof
Geshe
Ngawang
Samten,
Literature
and
Education
(Foreigner)
Prof
Jalees
Ahmed
Khan
Tareen,
Literature
and
Education
(Puducherry)
Jayanta
Mahapatra,
Literature
and
Education
(Orissa)
Dr
John
Ralston
Marr,
Literature
and
Education
(Foreigner)
Lalthangfala
Sailo,
Literature
and
Education
(Mizoram)
Laxman
Bapu
Mane,
Literature
and
Education
(Maharashtra)
Dr
Mathoor
Krishnamurty,
Literature
and
Education
(Karnataka)
Norden
Tshering,
Literature
and
Education
(Sikkim)
Dr
Panchapakesa
Jayaraman,
Literature
and
Education
(NRI/PIO)
Prof
Ram
Shankar
Tripathi,
Literature
and
Education
(Uttar
Pradesh)
Prof
(Dr)
Ranbir
Chander
Sobti,
Literature
and
Education
(Chandigarh)
Dr
Ravindra
Nath
Srivastava,
Literature
and
Education
(Bihar)
Shamsur
Rahman
Faruqi,
Literature
and
Education
(Uttar
Pradesh)
Shashi
Deshpande,
Literature
and
Education
(Karnataka)
Sunny
Varkey,
Literature
and
Education
(NRI/
PIO)
Suresh
Gundu
Amonkar,
Literature
and
Education
(Goa)
Dr
Utpal
K
Banerjee,
Literature
and
Education
(Delhi)
Dr
A
K
Gupta,
Medicine
(Maharashtra)
Dr
Alampur
Saibaba
Goud,
Medicine
(Andhra
Pradesh)
Dr
Arvind
Lal,
Medicine
(Delhi)
Dr
Ashok
K
Vaid,
Medicine
(Delhi)
Dr
Ashok
Kumar
Grover,
Medicine
(Delhi)
Dr
Balswarup
Choubey,
Medicine
(Maharashtra)
Dr
D
S
Rana,
Medicine
(Himachal
Pradesh)
Dr
Govindan
Vijayaraghavan,
Medicine
(Kerala)
Dr
Kalyan
Banerjee,
Medicine
(Delhi)
P
R
Krishna
Kumar,
Medicine
(Tamil
Nadu)
Dr
R
Sivaraaman,
Medicine
(Tamil
Nadu)
Dr
Shaik
Khader
Noordeen,
Medicine
(Tamil
Nadu)
Prof
(Dr)
Thanikachalam
Sadagopan,
Medicine
(Tamil
Nadu)
Dr
Yash
Gulati,
Medicine
(Delhi)
K
Asungba
Sangtam,
Public
Affairs
(Nagaland)
Dr
(Ms)
Shyamlha
Pappu,
Public
Affairs
(Delhi)
Prof
Syed
Iqbal
Hasnain,
Research
on
Himalayan
Glaciers
(Delhi)
Goriparthi
Narasimha
Raju
Yadav,
Science
and
Engineering
(Andhra
Pradesh)
Prof
Pramod
Tandon,
Science
and
Engineering
(Meghalaya)
Bansilal
Rathi,
Social
Work
(Madhya
Pradesh)
Begum
Bilkees
I
Latif,
Social
Work
(Andhra
Pradesh)
Cheril
Krishna
Menon,
Social
Work
(NRI/
PIO)
Rev
Fr
Joseph
H
Pereira,
Social
Work
(Maharashtra)
K
Viswanathan,
Social
Work
(Kerala)
Keepu
Tshering
Lepcha,
Social
Work
(Sikkim)
Prof
Shyam
Sunder
Maheshwari,
Social
Work
(Rajasthan)
Sunil
Kanti
Roy,
Social
Work
(West
Bengal)
Balbir
Singh
Khullar,
Sports
(Punjab)
Harbhajan
Singh,
Sports
(Punjab)
Mahendra
Singh
Dhoni,
Sports
(Jharkhand)
Pankaj
Advani,
Sports
(Karnataka)
Surinder
Mehta,
Technology
Solutions
(Delhi)
Arunmugam
Sakthivel,
Trade
and
Industry
(Tamil
Nadu)
Dr
Bavaguthu
Raghuram
Shetty,
Trade
and
Industry
(NRI/
PIO)
R
K
Krishna
Kumar,
Trade
and
Industry
(Maharashtra).
View Padma Vibushan awards of 2009 here
OneIndia News (With inputs from Agencies)