• search

Who is Nandamuri Harikrishna?

By Chennabasaveshwar
Subscribe to Oneindia News
For Quick Alerts
Subscribe Now
For Quick Alerts
ALLOW NOTIFICATIONS
For Daily Alerts

    Hyderabad, Aug 29: Nandamuri Harikrishna, the eldest son of late Andhra Pradesh CM NT Ramarao, died in an accident on Wednesday. Harikrishna (61), who held cabinet berth in Chandrababu Naidu's government, played a vital role in Chandrababu Naidu's political rise.

    In a political uprising in Andhra Pradesh politics, Nandamuri Harikrishna with Daggubati Venkateshwar Rao, NTR's eldest son-in-law, joined hands with Chandrababu Naidu to dethrone NT Ramarao. Naidu had claimed that the reason for overthrowing NTR was that the latter was planning to hand over the reins of the party to his second wife Lakshmi Parvathi and felt that the party was in danger of disintegrating under her rule.

    Who is Nandamuri Harikrishna?

    However, Harikrishna fell out with Chandrababu Naidu. Harikrishna had been a politburo member of the TDP for a long time but was not attending any of the meetings.

    Also Read | Telangana: TDP leader Nandamuri Harikrishna, NTR's son, dies in accident

    During Andhra Pradesh Assembly elections, Harikrishna had asserted that party president N. Chandrababu Naidu has used his actor brother Balakrishna against him. In an interview with The Hindu, Harikrishna said that he was hopeful that the party would at least field him from one of the Assembly constituencies in Krishna district. "But the party dashed my hopes," he said.

    Harikrishna was born to  Nandamuri Taraka Rama Rao and Nandamuri Basava Ramatarakam on 2nd September 1956. He is survived by Shrimati Nandamuri Lakshmi Kumari, one daughter and two two sons. Kalyan Ram (Son), Nandamuri Suhasini (Daughter) and NTR Jr. (Son). Harikrishna's eldest son Janaki Ram died in road accident in December 2014.

    Harikrishna 's political career:

    • 1996-99 Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly
    • Sept. 1995-Feb. 1996 Cabinet Minister for Road Transport, Government of Andhra Pradesh
    • April 2008 Elected to Rajya Sabha
    • Aug. 2008-May 2009 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
    • Aug.-Oct. 2009 Member, Committee on Water Resources
    • Oct. 2009 onwards Member, Committee on Industry

    For Breaking News from Oneindia
    Get instant news updates throughout the day.

    Notification Settings X
    Time Settings
    Done
    Clear Notification X
    Do you want to clear all the notifications from your inbox?
    Settings X
    X
    We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from third party social media websites and ad networks. Such third party cookies may track your use on Oneindia sites for better rendering. Our partners use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on Oneindia website. However, you can change your cookie settings at any time. Learn more