Rio Olympics 2016 will see over 10,000 athletes competing in 42 sport disciplines over 19 days. Over 300 medals are to be won in the first-ever Olympics to be held in South America. Find out which sport is when in our schedule pages. Get ready to catch all the excitement from Rio de Janeiro.
Weightlifting | 16 Aug, 12:00 AM (IST) 15 Aug, 2:30 PM (EST) |
Men's 105kg Group B Venue : Riocentro - Pavilion 2 | |
Water Polo | 16 Aug, 12:00 AM (IST) 15 Aug, 2:30 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Australia Vs Hungary Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Artistic Gymnastics | 16 Aug, 12:16 AM (IST) 15 Aug, 2:46 PM (EST) |
Women's Balance Beam Final Match : WEVERS Sanne Vs HERNANDEZ Lauren Venue : Rio Olympic Arena | |
Beach Volleyball | 16 Aug, 12:30 AM (IST) 15 Aug, 3:00 PM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : DALHAUSSER Philip Vs CERUTTI Alison Venue : Beach Volleyball Arena | |
Cycling Track | 16 Aug, 12:30 AM (IST) 15 Aug, 3:00 PM (EST) |
Men's Omnium Flying Lap 5\6 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Wrestling | 16 Aug, 12:30 AM (IST) 15 Aug, 3:00 PM (EST) |
MGR 85 kg Repechage Rnd 1 Match : TAHMASEBI Saman Ahmed Vs AKHLAGHI Habibollah Jomeh Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 12:38 AM (IST) 15 Aug, 3:08 PM (EST) |
MGR 130 kg Repechage Rnd 2 Match : CARABALLO CABRERA Erwin Jose Vs SHARIATI Sabah Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 12:46 AM (IST) 15 Aug, 3:16 PM (EST) |
MGR 130 kg Repechage Rnd 2 Match : NABI Heiki Vs EUREN Johan Magnus Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 12:54 AM (IST) 15 Aug, 3:24 PM (EST) |
MGR 85 kg Repechage Rnd 2 Match : SAAD Ahmed Mohamed Ibrahim Vs BAYRYAKOV Nikolay Nikolaev Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 12:56 AM (IST) 15 Aug, 3:26 PM (EST) |
Women's Sprint Race for 9th-12th Places Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Cycling Track | 16 Aug, 1:00 AM (IST) 15 Aug, 3:30 PM (EST) |
Women's Omnium Individual Pursuit 2\6 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Wrestling | 16 Aug, 1:02 AM (IST) 15 Aug, 3:32 PM (EST) |
MGR 85 kg Repechage Rnd 2 Match : AKHLAGHI Habibollah Jomeh Vs KUDLA Denis Maksymilian Venue : Carioca Arena 2 | |
Handball | 16 Aug, 1:10 AM (IST) 15 Aug, 3:40 PM (EST) |
Men's Preliminary Group B Match : Sweden Vs Brazil Venue : Future Arena | |
Beach Volleyball | 16 Aug, 1:30 AM (IST) 15 Aug, 4:00 PM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : NUMMERDOR Reinder Vs BROUWER Alexander Venue : Beach Volleyball Arena | |
Wrestling | 16 Aug, 1:30 AM (IST) 15 Aug, 4:00 PM (EST) |
MGR 85 kg Bronze Match : BAYRYAKOV Nikolay Nikolaev Vs HAMZATAU Javid Venue : Carioca Arena 2 | |
Boxing | 16 Aug, 1:30 AM (IST) 15 Aug, 4:00 PM (EST) |
Women's Light (57-60kg) Quarterfinal 3 Match : BELIAKOVA Anastasiia Vs MAYER Mikaela Joslin Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Volleyball | 16 Aug, 1:35 AM (IST) 15 Aug, 4:05 PM (EST) |
Men's Preliminary - Pool B Match : Poland Vs Cuba Venue : Maracanãzinho | |
Wrestling | 16 Aug, 1:38 AM (IST) 15 Aug, 4:08 PM (EST) |
MGR 85 kg Bronze Match : KUDLA Denis Maksymilian Vs LORINCZ Viktor Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 1:46 AM (IST) 15 Aug, 4:16 PM (EST) |
MGR 85 kg Gold Medal Match : BELENIUK Zhan Vs CHAKVETADZE Davit Venue : Carioca Arena 2 | |
Boxing | 16 Aug, 1:48 AM (IST) 15 Aug, 4:18 PM (EST) |
Women's Light (57-60kg) Quarterfinal 4 Match : TESTA Irma Vs MOSSELY Estelle Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Cycling Track | 16 Aug, 1:53 AM (IST) 15 Aug, 4:23 PM (EST) |
Men's Omnium Points Race 6\6 Match : VIVIANI Elia Vs CAVENDISH Mark Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Wrestling | 16 Aug, 1:54 AM (IST) 15 Aug, 4:24 PM (EST) |
MGR 130 kg Bronze Match : SHARIATI Sabah Vs POPP Eduard Venue : Carioca Arena 2 | |
Badminton | 16 Aug, 2:00 AM (IST) 15 Aug, 4:30 PM (EST) |
Men's Singles Round of 16 Match : EVANS Scott Vs AXELSEN Viktor Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 2:00 AM (IST) 15 Aug, 4:30 PM (EST) |
Women's Singles Round of 16 Match : SUNG Ji Hyun Vs ZETCHIRI Linda Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 2:00 AM (IST) 15 Aug, 4:30 PM (EST) |
Women's Singles Round of 16 Match : PUSARLA V. Sindhu Vs TAI Tzu Ying Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Wrestling | 16 Aug, 2:02 AM (IST) 15 Aug, 4:32 PM (EST) |
MGR 130 kg Bronze Match : NABI Heiki Vs SEMENOV Sergey Venue : Carioca Arena 2 | |
Boxing | 16 Aug, 2:04 AM (IST) 15 Aug, 4:34 PM (EST) |
Men's Fly (52kg) Preliminaries Match : ALOIAN Misha Vs KONKI Elie Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Wrestling | 16 Aug, 2:10 AM (IST) 15 Aug, 4:40 PM (EST) |
MGR 130 kg Gold Medal Match : KAYAALP Riza Vs LOPEZ NUNEZ Mijain Venue : Carioca Arena 2 | |
Boxing | 16 Aug, 2:20 AM (IST) 15 Aug, 4:50 PM (EST) |
Men's Fly (52kg) Preliminaries Match : EMIGDIO ABARCA Elias Eliseo Vs AVILA Ceiber David Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Badminton | 16 Aug, 2:30 AM (IST) 15 Aug, 5:00 PM (EST) |
Men's Singles Round of 16 Match : OUSEPH Rajiv Vs SUGIARTO Tommy Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 2:30 AM (IST) 15 Aug, 5:00 PM (EST) |
Women's Singles Round of 16 Match : BAE Yeon Ju Vs OKUHARA Nozomi Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 2:30 AM (IST) 15 Aug, 5:00 PM (EST) |
Women's Singles Round of 16 Match : YAMAGUCHI Akane Vs INTANON Ratchanok Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Hockey | 16 Aug, 2:30 AM (IST) 15 Aug, 5:00 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Great Britain Vs Spain Venue : Olympic Hockey Centre | |
Boxing | 16 Aug, 2:36 AM (IST) 15 Aug, 5:06 PM (EST) |
Men's Fly (52kg) Preliminaries Match : HU Jianguan Vs ABGARYAN Narek Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Cycling Track | 16 Aug, 2:47 AM (IST) 15 Aug, 5:17 PM (EST) |
Women's Omnium Elimination Race 3\6 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Water Polo | 16 Aug, 2:50 AM (IST) 15 Aug, 5:20 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Russian Federation Vs Spain Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 2:55 AM (IST) 15 Aug, 5:25 PM (EST) |
Men's Fly (52kg) Preliminaries Match : KHARROUBI Achraf Vs VEITIA Yosbany Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Boxing | 16 Aug, 3:13 AM (IST) 15 Aug, 5:43 PM (EST) |
Men's Welter (69kg) Semifinal 2 Match : CISSOKHO Souleymane Diop Vs YELEUSSINOV Daniyar Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Badminton | 16 Aug, 3:15 AM (IST) 15 Aug, 5:45 PM (EST) |
Women's Singles Round of 16 Match : ULITINA Maria Vs BURANAPRASERTSUK Porntip Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 3:15 AM (IST) 15 Aug, 5:45 PM (EST) |
Mixed Doubles Semi-final Match : ZHANG Nan Vs AHMAD Tontowi Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Badminton | 16 Aug, 3:15 AM (IST) 15 Aug, 5:45 PM (EST) |
Mixed Doubles Semi-final Match : CHAN Peng Soon Vs XU Chen Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Boxing | 16 Aug, 3:25 AM (IST) 15 Aug, 5:55 PM (EST) |
Men's Middle (75kg) Quarterfinal 3 Match : RODRIGUEZ Misael Uziel Vs ABDIN Hosam Hussein Bakr Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Weightlifting | 16 Aug, 3:30 AM (IST) 15 Aug, 6:00 PM (EST) |
Men's 105kg Group A Match : NURUDINOV Ruslan Vs MARTIROSYAN Simon Venue : Riocentro - Pavilion 2 | |
Basketball | 16 Aug, 3:30 AM (IST) 15 Aug, 6:00 PM (EST) |
Men's Preliminary Round Group B Match : Spain Vs Argentina Venue : Carioca Arena 1 | |
Boxing | 16 Aug, 3:43 AM (IST) 15 Aug, 6:13 PM (EST) |
Men's Middle (75kg) Quarterfinal 4 Match : VIKAS Krishan Vs MELIKUZIEV Bektemir Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Table Tennis | 16 Aug, 4:00 AM (IST) 15 Aug, 6:30 PM (EST) |
Men's Team Semifinal 1 Match : China Vs Republic of Korea Venue : Riocentro - Pavilion 3 | |
Boxing | 16 Aug, 4:00 AM (IST) 15 Aug, 6:30 PM (EST) |
Men's Heavy (91kg) Final Bout Match : TISHCHENKO Evgeny Vs LEVIT Vassiliy Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Water Polo | 16 Aug, 4:10 AM (IST) 15 Aug, 6:40 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Italy Vs China Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Handball | 16 Aug, 4:20 AM (IST) 15 Aug, 6:50 PM (EST) |
Men's Preliminary Group A Match : Croatia Vs Tunisia Venue : Future Arena | |
Hockey | 16 Aug, 5:00 AM (IST) 15 Aug, 7:30 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Netherlands Vs Argentina Venue : Olympic Hockey Centre | |
Athletics | 16 Aug, 5:00 AM (IST) 15 Aug, 7:30 PM (EST) |
Women's Discus Throw Qual. Rnd - Group A Venue : Olympic Stadium | |
Volleyball | 16 Aug, 5:00 AM (IST) 15 Aug, 7:30 PM (EST) |
Men's Preliminary - Pool A Match : Italy Vs Canada Venue : Maracanãzinho | |
Athletics | 16 Aug, 5:10 AM (IST) 15 Aug, 7:40 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 5:18 AM (IST) 15 Aug, 7:48 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 5:46 AM (IST) 15 Aug, 8:16 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 3 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 5:54 AM (IST) 15 Aug, 8:24 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 4 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:02 AM (IST) 15 Aug, 8:32 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 5 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:10 AM (IST) 15 Aug, 8:40 PM (EST) |
Men's Pole Vault Final Match : DA SILVA Thiago Braz Vs LAVILLENIE Renaud Venue : Olympic Stadium | |
Handball | 16 Aug, 6:20 AM (IST) 15 Aug, 8:50 PM (EST) |
Men's Preliminary Group A Match : Qatar Vs Argentina Venue : Future Arena | |
Athletics | 16 Aug, 6:20 AM (IST) 15 Aug, 8:50 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:28 AM (IST) 15 Aug, 8:58 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:36 AM (IST) 15 Aug, 9:06 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 3 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:44 AM (IST) 15 Aug, 9:14 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 4 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:50 AM (IST) 15 Aug, 9:20 PM (EST) |
Women's Discus Throw Qual. Rnd - Group B Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:52 AM (IST) 15 Aug, 9:22 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 5 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 7:00 AM (IST) 15 Aug, 9:30 PM (EST) |
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 6 Venue : Olympic Stadium | |
Basketball | 16 Aug, 7:00 AM (IST) 15 Aug, 9:30 PM (EST) |
Men's Preliminary Round Group B Match : Lithuania Vs Croatia Venue : Carioca Arena 1 | |
Athletics | 16 Aug, 7:15 AM (IST) 15 Aug, 9:45 PM (EST) |
Men's 800m Final Match : RUDISHA David Lekuta Vs MAKHLOUFI Taoufik Venue : Olympic Stadium | |
Volleyball | 16 Aug, 7:15 AM (IST) 15 Aug, 9:45 PM (EST) |
Men's Preliminary - Pool A Match : Brazil Vs France Venue : Maracanãzinho | |
Beach Volleyball | 16 Aug, 7:30 AM (IST) 15 Aug, 10:00 PM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : NICOLAI Paolo Vs LIAMIN Nikita Venue : Beach Volleyball Arena | |
Athletics | 16 Aug, 7:35 AM (IST) 15 Aug, 10:05 PM (EST) |
Women's 400m Final Match : MILLER Shaunae Vs FELIX Allyson Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 7:45 AM (IST) 15 Aug, 10:15 PM (EST) |
Men's 110m Hurdles Round 1 - Heat 6 Venue : Olympic Stadium | |
Beach Volleyball | 16 Aug, 8:29 AM (IST) 15 Aug, 10:59 PM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : KRASILNIKOV Viacheslav Vs DIAZ GOMEZ Nivaldo Nadhir Venue : Beach Volleyball Arena | |
Badminton | 16 Aug, 5:00 PM (IST) 16 Aug, 7:30 AM (EST) |
Women's Doubles Semi-final Match : MATSUTOMO Misaki Vs JUNG Kyung Eun Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 5:30 PM (IST) 16 Aug, 8:00 AM (EST) |
Men's Canoe Single 1000m Final B Venue : Lagoa Stadium | |
Marathon Swimming | 16 Aug, 5:30 PM (IST) 16 Aug, 8:00 AM (EST) |
Men's 10km Match : WEERTMAN Ferry Vs GIANNIOTIS Spiros Venue : Fort Copacabana | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 5:38 PM (IST) 16 Aug, 8:08 AM (EST) |
Men's Canoe Single 1000m Final A Match : BRENDEL Sebastian Vs QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias Venue : Lagoa Stadium | |
Badminton | 16 Aug, 5:40 PM (IST) 16 Aug, 8:10 AM (EST) |
Men's Doubles Semi-final Match : CHAI Biao Vs GOH V Shem Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 5:46 PM (IST) 16 Aug, 8:16 AM (EST) |
Women's Kayak Double 500m Final B Venue : Lagoa Stadium | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 5:53 PM (IST) 16 Aug, 8:23 AM (EST) |
Women's Kayak Double 500m Final A Match : SZABO Gabriella Vs WEBER Franziska Venue : Lagoa Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:00 PM (IST) 16 Aug, 8:30 AM (EST) |
Women's 5000m Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 6:10 PM (IST) 16 Aug, 8:40 AM (EST) |
Women's Kayak Single 200m Final B Venue : Lagoa Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:15 PM (IST) 16 Aug, 8:45 AM (EST) |
Women's Pole Vault Qual. Round - Group A Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:15 PM (IST) 16 Aug, 8:45 AM (EST) |
Women's Pole Vault Qual. Round - Group B Venue : Olympic Stadium | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 6:17 PM (IST) 16 Aug, 8:47 AM (EST) |
Women's Kayak Single 200m Final A Match : CARRINGTON Lisa Vs WALCZYKIEWICZ Marta Venue : Lagoa Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 6:20 PM (IST) 16 Aug, 8:50 AM (EST) |
Men's Triple Jump Final Match : TAYLOR Christian Vs CLAYE Will Venue : Olympic Stadium | |
Badminton | 16 Aug, 6:25 PM (IST) 16 Aug, 8:55 AM (EST) |
Women's Doubles Semi-final Match : TANG Yuanting Vs PEDERSEN Christinna Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Athletics | 16 Aug, 6:25 PM (IST) 16 Aug, 8:55 AM (EST) |
Women's 5000m Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Equestrian | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Jumping Individual 2nd Qualifier Venue : Olympic Equestrian Centre | |
Equestrian | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Jumping Team Round 1 Venue : Olympic Equestrian Centre | |
Diving | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Men's 3m Springboard Semifinal Venue : Maria Lenk Aquatics Centre | |
Handball | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Brazil Vs Netherlands Venue : Future Arena | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Sprint Quarterfinals - Heat 1 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Sprint Quarterfinals - Heat 2 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Sprint Quarterfinals - Heat 3 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Sprint Quarterfinals - Heat 4 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Volleyball | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
Women's Quarterfinals Match : Republic of Korea Vs Netherlands Venue : Maracanãzinho | |
Wrestling | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
MGR 66 kg Qualification Match : ALBIEV Islam-Beka Vs PANAIT Ion Iulian Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
MGR 66 kg Qualification Match : MARTINEZ PALACIO Miguel Vs CHUNAYEV Rasul Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:30 PM (IST) 16 Aug, 9:00 AM (EST) |
MGR 98 kg Qualification Match : HALOUI Hemza Vs GURI Elis Venue : Carioca Arena 2 | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 6:34 PM (IST) 16 Aug, 9:04 AM (EST) |
Men's Kayak Single 1000m Final B Venue : Lagoa Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 6:38 PM (IST) 16 Aug, 9:08 AM (EST) |
MGR 98 kg Qualification Match : DZEINICHENKA Tsimafei Vs SCHOEN Carl Fredrik Stefan Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:38 PM (IST) 16 Aug, 9:08 AM (EST) |
MGR 98 kg Qualification Match : KISS Balazs Vs TIMCHENKO Dimitriy Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:38 PM (IST) 16 Aug, 9:08 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : STAEBLER Frank Vs VENCKAITIS Edgaras Venue : Carioca Arena 2 | |
Canoe Sprint | 16 Aug, 6:42 PM (IST) 16 Aug, 9:12 AM (EST) |
Men's Kayak Single 1000m Final A Match : WALZ Marcus Vs DOSTAL Josef Venue : Lagoa Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 6:46 PM (IST) 16 Aug, 9:16 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : INOUE Tomohiro Vs STEFANEK Davor Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:46 PM (IST) 16 Aug, 9:16 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : VAELIMAEKI Tero Seppo Vs BOLKVADZE Shmagi Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:46 PM (IST) 16 Aug, 9:16 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : NOROOZI Omid Haji Vs RIVAS ESPINOZA Wuileixis De Jesus Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:48 PM (IST) 16 Aug, 9:18 AM (EST) |
Men's Keirin First Round - Heat 1 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:53 PM (IST) 16 Aug, 9:23 AM (EST) |
Men's Keirin First Round - Heat 2 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Wrestling | 16 Aug, 6:54 PM (IST) 16 Aug, 9:24 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : RYU Hansu Vs LORINCZ Tamas Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:54 PM (IST) 16 Aug, 9:24 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : ARUTYUNYAN Migran Vs KAHK Adham Ahmed Saleh Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 6:54 PM (IST) 16 Aug, 9:24 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : TSAREV Ruslan Vs BENAISSA Tarek Aziz Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 6:58 PM (IST) 16 Aug, 9:28 AM (EST) |
Men's Keirin First Round - Heat 3 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 7:00 PM (IST) 16 Aug, 9:30 AM (EST) |
Men's 1500m Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 7:02 PM (IST) 16 Aug, 9:32 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : ALEKSANYAN Artur Vs TIMONCINI Daigoro Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:02 PM (IST) 16 Aug, 9:32 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : ABDELWAHAB Hamdy Moustafa Elsaid Vs ALEXUC CIURARIU Alin Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:02 PM (IST) 16 Aug, 9:32 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/8 Final Match : ALBIEV Islam-Beka Vs CHUNAYEV Rasul Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 7:03 PM (IST) 16 Aug, 9:33 AM (EST) |
Men's Keirin First Round - Heat 4 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 7:09 PM (IST) 16 Aug, 9:39 AM (EST) |
Men's 1500m Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Badminton | 16 Aug, 7:10 PM (IST) 16 Aug, 9:40 AM (EST) |
Men's Doubles Semi-final Match : FU Haifeng Vs ELLIS Marcus Venue : Riocentro - Pavilion 4 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:10 PM (IST) 16 Aug, 9:40 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : MAGOMEDOV Islam Vs ARUSAAR Ardo Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:10 PM (IST) 16 Aug, 9:40 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : ILDEM Cenk Vs HARDEEP Hardeep Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:10 PM (IST) 16 Aug, 9:40 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : REZAEI Ghasem Gholamreza Vs PEREZ MORA Luillys Jose Venue : Carioca Arena 2 | |
Athletics | 16 Aug, 7:18 PM (IST) 16 Aug, 9:48 AM (EST) |
Men's 1500m Round 1 - Heat 3 Venue : Olympic Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 7:18 PM (IST) 16 Aug, 9:48 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : XIAO di Vs LUGO CABRERA Yasmany Daniel Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:18 PM (IST) 16 Aug, 9:48 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : NADAREISHVILI Revazi Vs GURI Elis Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:18 PM (IST) 16 Aug, 9:48 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/8 Final Match : SCHOEN Carl Fredrik Stefan Vs KISS Balazs Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:26 PM (IST) 16 Aug, 9:56 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/4 Final Match : STAEBLER Frank Vs STEFANEK Davor Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:26 PM (IST) 16 Aug, 9:56 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/4 Final Match : BOLKVADZE Shmagi Vs NOROOZI Omid Haji Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 7:27 PM (IST) 16 Aug, 9:57 AM (EST) |
Women's Omnium Time Trial 4\6 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Water Polo | 16 Aug, 7:30 PM (IST) 16 Aug, 10:00 AM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : Hungary Vs Montenegro Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Table Tennis | 16 Aug, 7:30 PM (IST) 16 Aug, 10:00 AM (EST) |
Women's Team Bronze Medal Team Match Match : Singapore Vs Japan Venue : Riocentro - Pavilion 3 | |
Basketball | 16 Aug, 7:30 PM (IST) 16 Aug, 10:00 AM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Australia Vs Serbia Venue : Carioca Arena 1 | |
Boxing | 16 Aug, 7:30 PM (IST) 16 Aug, 10:00 AM (EST) |
Women's Fly (48-51kg) Quarterfinal 1 Match : ADAMS Nicola Vs KOB Tetyana Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:34 PM (IST) 16 Aug, 10:04 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/4 Final Match : RYU Hansu Vs ARUTYUNYAN Migran Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:34 PM (IST) 16 Aug, 10:04 AM (EST) |
MGR 66 kg 1/4 Final Match : BENAISSA Tarek Aziz Vs CHUNAYEV Rasul Venue : Carioca Arena 2 | |
Athletics | 16 Aug, 7:35 PM (IST) 16 Aug, 10:05 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 7:42 PM (IST) 16 Aug, 10:12 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 7:42 PM (IST) 16 Aug, 10:12 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/4 Final Match : ALEKSANYAN Artur Vs ALEXUC CIURARIU Alin Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:42 PM (IST) 16 Aug, 10:12 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/4 Final Match : MAGOMEDOV Islam Vs ILDEM Cenk Venue : Carioca Arena 2 | |
Boxing | 16 Aug, 7:46 PM (IST) 16 Aug, 10:16 AM (EST) |
Women's Fly (48-51kg) Quarterfinal 2 Match : BUJOLD Mandy Vs REN Cancan Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Athletics | 16 Aug, 7:49 PM (IST) 16 Aug, 10:19 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 3 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 7:50 PM (IST) 16 Aug, 10:20 AM (EST) |
Women's Discus Throw Final Match : PERKOVIC Sandra Vs ROBERT-MICHON Melina Venue : Olympic Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 7:50 PM (IST) 16 Aug, 10:20 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/4 Final Match : REZAEI Ghasem Gholamreza Vs LUGO CABRERA Yasmany Daniel Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:50 PM (IST) 16 Aug, 10:20 AM (EST) |
MGR 98 kg 1/4 Final Match : GURI Elis Vs SCHOEN Carl Fredrik Stefan Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 7:55 PM (IST) 16 Aug, 10:25 AM (EST) |
Men's Keirin First Rnd Repechages-Heat 1 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 7:56 PM (IST) 16 Aug, 10:26 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 4 Venue : Olympic Stadium | |
Wrestling | 16 Aug, 7:58 PM (IST) 16 Aug, 10:28 AM (EST) |
MGR 66 kg Semifinal Match : STEFANEK Davor Vs BOLKVADZE Shmagi Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 7:58 PM (IST) 16 Aug, 10:28 AM (EST) |
MGR 66 kg Semifinal Match : ARUTYUNYAN Migran Vs CHUNAYEV Rasul Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 8:00 PM (IST) 16 Aug, 10:30 AM (EST) |
Men's Keirin First Rnd Repechages-Heat 2 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 8:03 PM (IST) 16 Aug, 10:33 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 5 Venue : Olympic Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 8:04 PM (IST) 16 Aug, 10:34 AM (EST) |
Men's Bantam (56kg) Quarterfinal 1 Match : CONLAN Michael John Vs NIKITIN Vladimir Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Cycling Track | 16 Aug, 8:05 PM (IST) 16 Aug, 10:35 AM (EST) |
Men's Keirin First Rnd Repechages-Heat 3 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Wrestling | 16 Aug, 8:06 PM (IST) 16 Aug, 10:36 AM (EST) |
MGR 98 kg Semifinal Match : ALEKSANYAN Artur Vs ILDEM Cenk Venue : Carioca Arena 2 | |
Wrestling | 16 Aug, 8:06 PM (IST) 16 Aug, 10:36 AM (EST) |
MGR 98 kg Semifinal Match : LUGO CABRERA Yasmany Daniel Vs SCHOEN Carl Fredrik Stefan Venue : Carioca Arena 2 | |
Cycling Track | 16 Aug, 8:10 PM (IST) 16 Aug, 10:40 AM (EST) |
Men's Keirin First Rnd Repechages-Heat 4 Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 8:10 PM (IST) 16 Aug, 10:40 AM (EST) |
Women's 100m Hurdles Round 1 - Heat 6 Venue : Olympic Stadium | |
Cycling Track | 16 Aug, 8:16 PM (IST) 16 Aug, 10:46 AM (EST) |
Women's Sprint Race for 5th-8th Places Venue : Rio Olympic Velodrome | |
Athletics | 16 Aug, 8:20 PM (IST) 16 Aug, 10:50 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 1 Venue : Olympic Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 8:23 PM (IST) 16 Aug, 10:53 AM (EST) |
Men's Bantam (56kg) Quarterfinal 2 Match : ERDENEBAT Tsendbaatar Vs STEVENSON Shakur Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Athletics | 16 Aug, 8:27 PM (IST) 16 Aug, 10:57 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 2 Venue : Olympic Stadium | |
Hockey | 16 Aug, 8:30 PM (IST) 16 Aug, 11:00 AM (EST) |
Men's Semifinal Match : Argentina Vs Germany Venue : Olympic Hockey Centre | |
Athletics | 16 Aug, 8:34 PM (IST) 16 Aug, 11:04 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 3 Venue : Olympic Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 8:39 PM (IST) 16 Aug, 11:09 AM (EST) |
Men's Light Welter (64kg) Quarterfinal 1 Match : DUNAYTSEV Vitaly Vs HU Qianxun Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Athletics | 16 Aug, 8:41 PM (IST) 16 Aug, 11:11 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 4 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 8:48 PM (IST) 16 Aug, 11:18 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 5 Venue : Olympic Stadium | |
Water Polo | 16 Aug, 8:50 PM (IST) 16 Aug, 11:20 AM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : Serbia Vs Spain Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 8:55 PM (IST) 16 Aug, 11:25 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 6 Venue : Olympic Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 8:57 PM (IST) 16 Aug, 11:27 AM (EST) |
Men's Light Welter (64kg) Quarterfinal 2 Match : GAIBNAZAROV Fazliddin Vs RUSSELL Gary Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Athletics | 16 Aug, 9:02 PM (IST) 16 Aug, 11:32 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 7 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 9:09 PM (IST) 16 Aug, 11:39 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 8 Venue : Olympic Stadium | |
Boxing | 16 Aug, 9:15 PM (IST) 16 Aug, 11:45 AM (EST) |
Men's Light Heavy (81kg) Semifinal 1 Match : LA CRUZ Julio Cesar Vs BAUDERLIQUE Mathieu Albert Daniel Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Athletics | 16 Aug, 9:16 PM (IST) 16 Aug, 11:46 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 9 Venue : Olympic Stadium | |
Athletics | 16 Aug, 9:23 PM (IST) 16 Aug, 11:53 AM (EST) |
Men's 200m Round 1 - Heat 10 Venue : Olympic Stadium | |
Football | 16 Aug, 9:30 PM (IST) 16 Aug, 12:00 PM (EST) |
Women's Semifinal Match : Brazil Vs Sweden Venue : Maracanã | |
Boxing | 16 Aug, 9:32 PM (IST) 16 Aug, 12:02 PM (EST) |
Men's Super Heavy (+91kg) Quarterfinal 1 Match : YOKA Tony Victor James Vs IASHAISH Hussein Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Sailing | 16 Aug, 9:35 PM (IST) 16 Aug, 12:05 PM (EST) |
470 Men Race 08 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 9:35 PM (IST) 16 Aug, 12:05 PM (EST) |
Laser Radial Women Medal Race Match : BOUWMEESTER Marit Vs MURPHY Annalise Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 9:35 PM (IST) 16 Aug, 12:05 PM (EST) |
49er Men Race 10 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 9:35 PM (IST) 16 Aug, 12:05 PM (EST) |
49er FX Women Race 10 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 9:45 PM (IST) 16 Aug, 12:15 PM (EST) |
470 Women Race 08 Venue : Marina da Glória | |
Boxing | 16 Aug, 9:48 PM (IST) 16 Aug, 12:18 PM (EST) |
Men's Super Heavy (+91kg) Quarterfinal 2 Match : PERO Leinier Eunice Vs HRGOVIC Filip Venue : Riocentro - Pavilion 6 | |
Handball | 16 Aug, 10:00 PM (IST) 16 Aug, 12:30 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Spain Vs France Venue : Future Arena | |
Sailing | 16 Aug, 10:20 PM (IST) 16 Aug, 12:50 PM (EST) |
Laser Men Medal Race Match : BURTON Tom Vs STIPANOVIC Tonci Venue : Marina da Glória | |
Synchronised Swimming | 16 Aug, 10:30 PM (IST) 16 Aug, 1:00 PM (EST) |
Duets Free Routine - Final Match : ISHCHENKO Natalia Vs HUANG Xuechen Venue : Maria Lenk Aquatics Centre | |
Artistic Gymnastics | 16 Aug, 10:30 PM (IST) 16 Aug, 1:00 PM (EST) |
Men's Parallel Bars Final Match : VERNIAIEV Oleg Vs LEYVA Danell Venue : Rio Olympic Arena | |
Volleyball | 16 Aug, 10:30 PM (IST) 16 Aug, 1:00 PM (EST) |
Women's Quarterfinals Match : Japan Vs United States Venue : Maracanãzinho | |
Sailing | 16 Aug, 10:35 PM (IST) 16 Aug, 1:05 PM (EST) |
49er Men Race 11 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 10:35 PM (IST) 16 Aug, 1:05 PM (EST) |
49er FX Women Race 11 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 11:00 PM (IST) 16 Aug, 1:30 PM (EST) |
470 Men Race 09 Venue : Marina da Glória | |
Basketball | 16 Aug, 11:00 PM (IST) 16 Aug, 1:30 PM (EST) |
Women's Quarterfinal Match : Spain Vs Turkey Venue : Carioca Arena 1 | |
Sailing | 16 Aug, 11:05 PM (IST) 16 Aug, 1:35 PM (EST) |
Finn Men Medal Race Match : SCOTT Giles Vs ZBOGAR Vasilij Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 11:10 PM (IST) 16 Aug, 1:40 PM (EST) |
470 Women Race 09 Venue : Marina da Glória | |
Artistic Gymnastics | 16 Aug, 11:17 PM (IST) 16 Aug, 1:47 PM (EST) |
Women's Floor Exercise Final Match : BILES Simone Vs RAISMAN Alexandra Venue : Rio Olympic Arena | |
Sailing | 16 Aug, 11:35 PM (IST) 16 Aug, 2:05 PM (EST) |
49er Men Race 12 Venue : Marina da Glória | |
Sailing | 16 Aug, 11:35 PM (IST) 16 Aug, 2:05 PM (EST) |
49er FX Women Race 12 Venue : Marina da Glória | |
Water Polo | 16 Aug, 11:40 PM (IST) 16 Aug, 2:10 PM (EST) |
Men's Quarterfinal Match : Brazil Vs Croatia Venue : Olympic Aquatics Stadium | |
Sailing | 16 Aug, 11:50 PM (IST) 16 Aug, 2:20 PM (EST) |
Nacra 17 Mixed Medal Race Match : LANGE Santiago Vs WATERHOUSE Jason Venue : Marina da Glória |