Rio Olympics 2016 will see over 10,000 athletes competing in 42 sport disciplines over 19 days. Over 300 medals are to be won in the first-ever Olympics to be held in South America. Find out which sport is when in our schedule pages. Get ready to catch all the excitement from Rio de Janeiro.
10 Aug, 12:30 AM (IST) 9 Aug, 3:00 PM (EST) | Men's Épée Individual Semifinal 1 Match : GRUMIER Gauthier Vs IMRE Geza Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 1:00 AM (IST) 9 Aug, 3:30 PM (EST) | Men's Épée Individual Semifinal 2 Match : PARK Sangyoung Vs STEFFEN Benjamin Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 1:45 AM (IST) 9 Aug, 4:15 PM (EST) | Men's Épée Individual Bronze Medal Bout Match : GRUMIER Gauthier Vs STEFFEN Benjamin Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 2:15 AM (IST) 9 Aug, 4:45 PM (EST) | Men's Épée Individual Gold Medal Bout Match : PARK Sangyoung Vs IMRE Geza Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:00 PM (IST) 10 Aug, 7:30 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 64 Match : DO Thi Anh Vs KONTOCHRISTOPOULOU Aikaterini-Maria Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:00 PM (IST) 10 Aug, 7:30 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 64 Match : BULCAO Ana Beatriz Vs CALUGAREANU Malina Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:00 PM (IST) 10 Aug, 7:30 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 64 Match : ROCHEL Tais Vs ALOMAIR Lubna Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:40 PM (IST) 10 Aug, 8:10 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : DO Thi Anh Vs ERRIGO Arianna Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:40 PM (IST) 10 Aug, 8:10 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : DI FRANCISCA Elisa Vs LIN Po Heung Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:40 PM (IST) 10 Aug, 8:10 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : SHANAEVA Aida Vs ROCHEL Tais Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 5:40 PM (IST) 10 Aug, 8:10 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : PRESCOD Nzingha Vs MICHEL Nataly Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:05 PM (IST) 10 Aug, 8:35 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : KHELFAOUI Anissa Vs HARVEY Eleanor Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:05 PM (IST) 10 Aug, 8:35 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : LYCZBINSKA Hanna Vs GOLUBYTSKYI Carolin Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:05 PM (IST) 10 Aug, 8:35 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : GIMENEZ Isis Vs JEON Hee Sook Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:05 PM (IST) 10 Aug, 8:35 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : LELEIKO Olga Vs GUYART Astrid Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:30 PM (IST) 10 Aug, 9:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : NISHIOKA Shiho Vs NAM Hyunhee Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:30 PM (IST) 10 Aug, 9:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : KNAPEK Edina Vs LIU Yongshi Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:30 PM (IST) 10 Aug, 9:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : LE Huilin Vs ZAKARANI Youssra Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:30 PM (IST) 10 Aug, 9:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : VAN ERVEN GARCIA Saskia Loretta Vs MOHAMED Aida Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:55 PM (IST) 10 Aug, 9:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : MOHAMED Noura Vs BOUBAKRI Ines Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:55 PM (IST) 10 Aug, 9:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : KIEFER Lee Vs SHAITO Mona Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:55 PM (IST) 10 Aug, 9:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : KARAMETE Irem Vs THIBUS Ysaora Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 6:55 PM (IST) 10 Aug, 9:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 32 Match : DERIGLAZOVA Inna Vs BULCAO Ana Beatriz Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:30 PM (IST) 10 Aug, 10:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : ERRIGO Arianna Vs HARVEY Eleanor Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:30 PM (IST) 10 Aug, 10:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : DI FRANCISCA Elisa Vs LYCZBINSKA Hanna Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:30 PM (IST) 10 Aug, 10:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : SHANAEVA Aida Vs JEON Hee Sook Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:30 PM (IST) 10 Aug, 10:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : PRESCOD Nzingha Vs GUYART Astrid Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:55 PM (IST) 10 Aug, 10:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : NISHIOKA Shiho Vs BOUBAKRI Ines Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:55 PM (IST) 10 Aug, 10:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : KIEFER Lee Vs LIU Yongshi Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:55 PM (IST) 10 Aug, 10:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : LE Huilin Vs THIBUS Ysaora Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 7:55 PM (IST) 10 Aug, 10:25 AM (EST) | Women's Foil Individual Table of 16 Match : DERIGLAZOVA Inna Vs MOHAMED Aida Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 8:30 PM (IST) 10 Aug, 11:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Quarterfinal 1 Match : HARVEY Eleanor Vs BOUBAKRI Ines Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 8:30 PM (IST) 10 Aug, 11:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Quarterfinal 2 Match : DI FRANCISCA Elisa Vs LIU Yongshi Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 8:30 PM (IST) 10 Aug, 11:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Quarterfinal 3 Match : SHANAEVA Aida Vs THIBUS Ysaora Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 8:30 PM (IST) 10 Aug, 11:00 AM (EST) | Women's Foil Individual Quarterfinal 4 Match : GUYART Astrid Vs DERIGLAZOVA Inna Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:15 PM (IST) 10 Aug, 11:45 AM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : KIM Junghwan Vs IRIARTE GALVEZ Yoandry Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:15 PM (IST) 10 Aug, 11:45 AM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : DOLNICEANU Tiberiu Vs SUN Wei Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:15 PM (IST) 10 Aug, 11:45 AM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : GU Bongil Vs AMER Mohamed Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:15 PM (IST) 10 Aug, 11:45 AM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : HARTUNG Max Vs APITHY Yemi Geoffrey Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:35 PM (IST) 10 Aug, 12:05 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : AGRESTA Renzo Vs BAZADZE Sandro Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:35 PM (IST) 10 Aug, 12:05 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : VAN HOLSBEKE Seppe Vs DERSHWITZ Eli Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:35 PM (IST) 10 Aug, 12:05 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : YAGODKA Andriy Vs ABEDINI Mojtaba Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:35 PM (IST) 10 Aug, 12:05 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : MOKRETCOV Ilya Vs HOMER Daryl Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:55 PM (IST) 10 Aug, 12:25 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : MONTANO Aldo Vs FERJANI Fares Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:55 PM (IST) 10 Aug, 12:25 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : BUIKEVICH Aliaksandr Vs POLOSSIFAKIS Joseph Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:55 PM (IST) 10 Aug, 12:25 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : OCCHIUZZI Diego Vs VU Thanh An Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 9:55 PM (IST) 10 Aug, 12:25 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : PAKDAMAN Ali Vs SZABO Matyas Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 10:15 PM (IST) 10 Aug, 12:45 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : DECSI Tamas Vs KOVALEV Nikolay Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 10:15 PM (IST) 10 Aug, 12:45 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : AYALA Julian Vs SZILAGYI Aron Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 10:15 PM (IST) 10 Aug, 12:45 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : ANSTETT Vincent Vs TOKUNAN Kenta Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 10:15 PM (IST) 10 Aug, 12:45 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 32 Match : PASKOV Pancho Vs YAKIMENKO Alexey Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:05 PM (IST) 10 Aug, 1:35 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : KIM Junghwan Vs BAZADZE Sandro Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:05 PM (IST) 10 Aug, 1:35 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : DOLNICEANU Tiberiu Vs VAN HOLSBEKE Seppe Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:05 PM (IST) 10 Aug, 1:35 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : GU Bongil Vs ABEDINI Mojtaba Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:05 PM (IST) 10 Aug, 1:35 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : HARTUNG Max Vs HOMER Daryl Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:25 PM (IST) 10 Aug, 1:55 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : MONTANO Aldo Vs KOVALEV Nikolay Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:25 PM (IST) 10 Aug, 1:55 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : SZILAGYI Aron Vs BUIKEVICH Aliaksandr Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:25 PM (IST) 10 Aug, 1:55 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : VU Thanh An Vs ANSTETT Vincent Venue : Carioca Arena 3 | |
10 Aug, 11:25 PM (IST) 10 Aug, 1:55 PM (EST) | Men's Sabre Individual Table of 16 Match : SZABO Matyas Vs PASKOV Pancho Venue : Carioca Arena 3 |