Lok Sabha election 2014: AAP candidates lists

Subscribe to Oneindia News

New Delhi, March 13: The Aam Aadmi Party (AAP) has so far published five lists of candidates for the upcoming Lok Sabha election. Here is a look at its candidates:

FIRST LIST

 
No.StateSeatCandidate
1DelhiChandniChowk Ashutosh
2UPFarukkhabadMukul Tripathi
3UPMainpuriBaba Hardev
4MaharashtraPuneSubash Ware
5MaharashtraNagpurAnjali Damania
6UPBaghpathSoumendra Dhaka
7DelhiWest DelhiJarnail Singh
8UPLalganj (SC)Dr. Jiyalal Ra
9UPAmethiKumar Vishwas
10HaryanaGurgaonYogendra Yadav
11MaharashtraMumbai North WestMayank Gandhi
12MaharashtraMumbai North EastMedha Patkhar
13MaharashtraMumbai SouthMeera Sanyal
14ArunachalArunachal WestHabung Payeng
15MaharashtraNashikVijay Baliram Pandhare
16MPKhandwaAlok Aggarwal
17OdishaBargarhLingraj
18PunjabLudhianaHarvinder Singh Phoolka
19UPSaharanpurYogesh Dahiya
20UPMoradabadKhalid Parvaiz

SECOND LIST

 
No.StateSeatCandidate
1DelhiEast DelhiRaj Mohan Gandhi
2GujaratJunagarhShekhada Atulbhai Govindbhai
3HaryanaRohtakNaveen Jaihind
4HaryanaKurukshetraBalwinder Kaur
5HaryanaSirsaPoonam Chand Ratti
6HaryanaHisarYudhbir singh Khyalia
7HaryanaSonipatJaisingh Thekedar
8HPKangraDr. Rajan Sushant
9J&KSrinagarDr. Raja Muzaffar Bhat
10MaharashtraAmravatiBhawna Bhavesh Vasnik
11MaharashtraSangliSameena Abdulmajid Khan
12MaharashtraMavalMaruti Sahebraw Bhapkar
13MaharashtraChandrapurWamanrao Sudaishirao
14MaharashtraSolapurLalit Babar
15MaharashtraAurangabadSubahsh Lomte
16MaharashtraThaneSanjeev Sane
17MaharashtraBeedNandu Madhav
18MaharashtraJalnaDeelip Mhaske
19MaharashtraBhandara-GondiyaPrashant Mishra
20MPUjjainAneeta Hindoliya
21MPKhargoneKailash Awasya
22MPJabalpur Capt.Abdul Nasir Hanfee
23MPMandsaurParas Saklecha
24MPMandlaKhuman Singh Armo
25MPVidishaBhagawat Singh Rajput
26PunjabPatialaDr. Dharamvira Gandhi
27RajasthanSikarMajor Surendra Kumar Punia
28RajasthanKotaAshok kumar Jain
29RajasthanJhunjhunuRaj Kadyan
30UttarakhandAlmoraHarish Chandra

THIRD LIST

No.StateSeatCandidate
1BiharDarbhangaDr. Prabhat Ranjan Das
2ChandigarhChandigarhSavita Bhatti
3DelhiNorth East DelhiAnand Kumar
4DelhiNorth West DelhiMahender Singh
5KeralaThrissurSarah Joseph
6KeralaThiruvannanthapuramAjit Joy
7MPBhopalRachna Dheengra
8MPIndoreAnil Trivedi
9MPBetul (ST)Rajesh Sareram
10MPHoshangabadMaya Vishwakarma
11MPSidhiPankaj Singh
12MPGunaShailendra Singh Kushwaha
13MPSagarAtul Mishra
14OdishaBhubhaneshwarBismaya Mahapatra
15OdishaBerhampurDr. Dhanada Kanta Mishra
16OdishaCuttackDr.Bikash Das
17OdishaDhenkanalJimuta Prasad Mishra
18OdishaBalasoreMamata Kundu
19OdishaKalahandiSatya Mahar
20OdishaPuriNirada Barana Khuntia

FOURTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1DelhiNEW DELHIAshish Khetan
2DelhiSOUTH DELHICol Devender Sehrawat
3HaryanaAmbala (SC)SP Singh
4HaryanaBhiwaniLalit Agarwal
5HaryanaFaridabadPurshottam Dagar
6HaryanaKarnalParamjeet
7KarnatakaBangalore CentralV. Balakrishnan
8KarnatakaBangalore NorthProf Babu Mathew
9KarnatakaBangalore RuralRavikrishna Reddy
10KarnatakaBangalore SouthNina P. Nayak
11KarnatakaBidarChandrakant Kulkarni
12KarnatakaChikballapurK. Arkesh
13KarnatakaChikkodiAshfaq Ahmed Madaki
14KarnatakaDakshina KannadaM. R. Vasudeva
15KarnatakaGulbarga (SC)Dr (Mrs) B.T.Lalitha Naik
16KarnatakaHubli-DharwadHemant Kumar
17KarnatakaKolar (SC)KotiganahalliRamaiah
18KarnatakaRaichurBhimaraya
19KarnatakaShimogaG. Sridhara Kallahalla
20PunjabFaridkot (SC)Prof. Sadhu Singh
21PunjabGurdaspurSucha Singh Chottepur
22PunjabSangrurBhagwant Mann
23UPAgra (SC)Ravindra Singh
24UPAligarhSabir Rahi
25UPAmbedkar NagarKramveer Chakravarti
26UPAmrohaMullana Kalbe Rushaid
27UPAonlaNaresh Singh
28UPAzamgarhProf Babu Mathew
29UPBareilySunil Kumar
30UPBhadohiVaris Aqbal Khan
31UPBijnorDr.Gaurav Chauhan
32UPBulandshahrRahul Deepanker
33UPDeoriaArun Kumar Tripathi
34UPDomariyaganjBadre Alam
35UPEtawahUjiyare Lal
36UPFatehpurJain Ul Haq
37UPFatehpursikri Mahaveer Singh Solanki
38UPGautam Budha NagarK P Singh
39UPGhazipurBrajbhushan Dubey
40UPGondaMashooq Usmani
41UPGORAKHPURProf. Radhey Mohan Mishra
42UPHamirpurAtul Kumar Singh (Prajapati)
43UPHathras (SC)Sunahari Lal Taank
44UPJaunpurDr. Kailash Prakash Yadav
45UPJhansiArchana Gupta
46UPKanpurDr. Mahmood Husain Rehmani
47UPKaushambi (SC)Dr. Shitla Prasad
48UPKushi NagarA P Singh
49UPLakhimpurIllyas Azmi
50UPMeerutHimanshu Singh
51UPMohanlalganjSunil Gautam
52UPMuzzafarnagarMohammed Yamin
53UPNaginaSarika Choudhary
54UPPhulpurShimla Sree
55UPPilibhitRajiv Agrawal
56UPPratapgarhAshok Kumar Shukla
57UPRobertsganj (SC)Ram Dhyan Bharti
58UPSalempurChandra Pratap Singh
59UPSambhalHurr Mehdi Baqri Sohail
60UPSitapurShefali Misra
61UPUnnaoArvind Kumar (Kamal)
 

FIFTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1AssamDhubriAzmal Hussain
2AssamDibrugarhTapan Sutbanshi
3AssamGuwahatiPranjal Bordoloy
4AssamJorhat ManoromGogoi
5AssamKarimganjTarun Kumar Das
6AssamMangaldaiNamrata Sharma
7BiharBANKANeeraj Kumar
8BiharBuxarDr. Shweta Pathak
9BiharKatiharVictor Jha
10BiharKhagariaDr. Swami Vivekanand
11BiharKishanganjAlimuddin Ansari
12BiharMadhubaniIrshad
13BiharMungerSandeep Kumar
14BiharSasaram (SC)Geeta Arya
15GujaratBanaskantha RavalSanjay Kumar Somnathbhai
16GujaratSabarkantha SolankiNatvarbhai Gova Bhai
17HPHamirpurKamal Kant Batra
18KeralaChalakudyK M Noordeen
19KeralaErnakulamSmt. Anita Pratap
20KeralaIdukkiSilvi Sunil
21KeralaKasargodeShri. Ambalathara Kunji Krishnan (M.Krishnan)
22KeralaKottayamAdv Anil Aickara (Anil Kumar R)
23KeralaMavelikkara (SC)N Sadanandan
24MaharashtraBaramatiIPS Khopade
25MaharashtraBhiwandiJalaluddin Ansari
26MaharashtraBuldhanaSudhir Surve
27MaharashtraDhuleAnsari Nihal Ahmed Mohammed Haroon
28MaharashtraHatkanangleRaghunath Dada Patil
29MaharashtraKalyanNaresh Thakur
30MaharashtraMadhaSavita Shinde
31MaharashtraMumbai NorthSatish Jain
32MaharashtraNandedNarendra Singh Granthi
33MaharashtraOsmanabadVikram Salve
34MaharashtraParbhaniSalma Kulkarni
35MaharashtraRaigadDr Sanjay Apranti
36MaharashtraRamtekPratap Goswami
37MaharashtraRatnagiri-SindhudurgColonel Gadkari
38MaharashtraSataraChorghe
39MaharashtraShirdiNitin Udmale
40MaharashtraShirurJudge Nikam
41MPBalaghatU K Chaudhary
42MPBhindKrishna Mahobia
43MPChindwaraMahesh Madhavlal Dubey
44MPDewas (SC)Sujeet Sangte
45MPDharHemlata Dhad
46MPRajgarhPrashant Tripathi
47MPRatlamHenri Machar
48UPBadaunHema Mehra
49UPChandauliDr Irshad Uddin Ahmed
50UPFaizabadIqbal Mustafa
51UPKairanaSunil Kasana
52UPKaiserganjMd. Rizwaan
53UPMaharajganjPasupati Nath Gupt
54UPShajahanpurAshrafi Lal
55UPShrawastiRatnesh Kumar Pandey
56UPSultanpurShailendra Pratap Singh
 

SIXTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1Andaman & NicobarAndaman & NicobarSanjay Meshack
2AssamLakhimpurHiramoni Deka Sonowal
3ChhattisgarhBastar (ST)Soni Sori
4ChhattisgarhBilaspurAnand Mishra
5ChhattisgarhMahasamundLakshman Masuriya
6Dadra and Nagar HaveliDadra and Nagar HaveliChotubhai Patel
7Daman & DiuDaman & DiuKessur Goan
8GoaNorth GoaDattaram B Desai
9GoaSouth GoaSwati Shridhar Kerkar
10KeralaKozhikodeK P Ratheesh
11KeralaPalakkadPadmanabhan Bhaskaran
12MaharashtraAhmadnagarDeepali Sayed
13MaharashtraAkolaAjay Panjabrao Hinglekar
14MaharashtraJalgaonSangram Gokulsingh Patil
15MaharashtraPalgharPandhurang Jethya Pardhi
16MaharashtraRAVERPratibha Shinde
17MaharashtraWardhaAlim Patel
18ManipurOuter ManipurKhamchinpou Zou
19MeghalayaShillongSmt. Anita Pratap
20MPDamohSantosh Bharti
21MPGwaliorNeelam Agrawal
22MPKhajurahoAmit Bhatnagar
23MPMorenaDevendra Agrawal
24MPRewaPoornanand Tiwari
25MPSatnaJagdish Singh
26MPShahdolVijay Kumar Kol
27OdishaAskaPrabhat Kumar Mohanty
28OdishaBhadrakNarayan Chandra Jena
29OdishaJagatsinghpur (SC)Anupama Sethy
30OdishaJaipurJaipur Kalandi Mallick
31OdishaKandhamalNarendra Mohanty
32OdishaKendraparaSamim Akhtar
33OdishaMayurbhanj (ST)Chhabi Mahali
34OdishaNabarangpurHarabati Gond
35OdishaSambalpurAnand Samal
36OdishaSundergarh (ST)Basil Ekka
37RajasthanAlwarVirendra Vidrohi
38RajasthanBhilwaraSunil Agiwal
39RajasthanChuruK K Saharan
40RajasthanJaipur (City)Virendra Singh
41RajasthanUdaipurVelaram Meena
42UPBhindKrishna Mahobia
43UPBalliaBharat Singh
44UPBandaAmar Singh Rathore
45UPBarabankiDinesh Chandra Gautam
46UPDhaurahraDilkees Bano
47UPEtahDilip Yadav
48UPGhaziabadShazia Ilmi
49UPJalaun (SC)Abhilasha Jathav
50UPMachhlishahrVirendra Kumar Sonker
51UPMathuraAnuj Garg
52UPSant Kabir NagarAftab Alam Khan
53UttarakhandHardwarKanchan Choudhary Bhattacharya
54UttarakhandNainital-Udhamsingh NagarBalli Singh Cheema
55UttarakhandTehri GarhwalAnoop Nautiyal
56ChandigarhChandigarhGul Panag

SEVENTH LIST

No.StateSeatCandidate
1BiharAurangabadRagini Lata Singh
2BiharGayaDhanajay Paswan
3BiharJamuiBinod Kumar Das
4BiharKarakatGhulam Kundanam
5BiharNalandaPranav Prakash
6BiharNawadaRajendra Singh
7MaharashtraYavatmal-WashimNaresh P Rathod
8ManipurInner ManipurKh. Ibomcha Singh
9MizoramMizoramLal Manzuala
10PuducherryPuducherryRengarajan V
11PunjabAnandpur SahibHimmat Singh Shergill
12RajasthanChittogarhNarendra Gupta
13SikkimSikkimKaushal Rai
14Tamil NaduChennai CentralJ Prabhakar
15Tamil NaduCoimbatorePon Chandran
16Tamil NaduErodeK K Kumarasamy
17Tamil NaduKanniyakumariS.P. Udayakumar
18Tamil NaduSalemSatheesh Kumar
19Tamil NaduThoothukkudiM. Pushparayan
20Tamil NaduTirunelveliJesuraj M.P
21Tamil NaduTIRUPPURR.Chakravarthy Rajagopalakrishnan
22TripuraTripura EastKarna Bijoy Jamatia
23UPBansgaonRam Nivas Paswan
24UPFirozabadRakesh Yadav
25UPRampurSalman Ali Khan
26UPShahjahanpurReeta Singh Jhatav

EIGHTH LIST

No.StateSeatCandidate
1BiharPatna SahibParveen Amanullah
2BiharSiwanRahul Kriti Singh
3BiharVaishaliRajmangal Prasad
4BiharJhanjharpurTiliya Devi
5BiharSitamarhiKishori Das
6J&KAnantnagTanveer Maqbool Dar
7J&KJammuHarbans Lal Bhagat
8JharkhandKhuntiDayamani Barla
9JharkhandHAZARIBAGHMithilesh Kumar Dangi
10JharkhandChatraKumari seema Chandravashi
11JharkhandPALAMAUKishundhari Ram
12JharkhandKODARMAVijay Chaursia
13JharkhandGIRIDIHGurjit Singh
14JharkhandRanchiAmanullah Aman
15KeralaVadakaraAli Akbar
16KeralaPonnaniShylock PV
17MaharashtraLaturDeepratna Nilangekar
18MaharashtraKolahpurNarain Gundu Powar
19MPTIKAMGARHRamesh Verma
 

NINTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1AssamKALIABORJinti Gogoi
2AssamSILCHARAbdul Mannan Barbhuiya
3ChattisgarhKankerSantosh Kumar
4ChattisgarhJangir-ChampaDadooram Manhar
5ChattisgarhRajnandgaonBhaskar Dwivedi
6GujratPatanPatel Atulbhai Karshanlal
7GujratAmreliNathalal Sukhadiya
8GujratSurendranagarJethabhai manjibhai Patel
9KarnatkaKoppalShivakumar N. Tontapura
10KarnatkaBelgumMuttappa C. Angadi
11KarnatkaBijapurSridhar Narayankar
12KarnatkaUttara KannadaRaghavendra Thane
13KarnatkaHassanSanthosh MohanGowda
14KarnatkaUdupi-ChikmagalurGurudev S H
15KarnatkaChitradurgaMohan Dasari
16KarnatkaMandyaK.V.Kumar
17KarnatkaMysorePadmamma M.V.
18KarnatkaBellaryShivakumarGiriyappaMalagi
19KarnatkaHaveriHassan Ali Sirquazi
20KarnatkaDavanagereBasavaraj K J
21KarnatkaChamraj NagarSampath Kumar
22KarnatkaBagalkotKutubuddin B Kazi
23KarnatkaTumkurA.S.D'Silva
24KeralaAlappuzhaD Mohanan
25MaharashtraGadchiroli-ChimurRameshkumar Baburoaji Gajbe
26MaharashtraHingoliVithal Namdeorao Kadam
27OdishaBolangirSaraswati Nanda
28WBRaiganjPasharul Alam
29WBKolkata DakshinMudar Pathreya
30WBBarrackpurMihir Biswas
 

TENTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1BiharMaharajganjReena Rani
2BiharJahanabadChandra Bhushan Sharma
3BiharPaschim ChamparanAnand Kaushal
4BiharPataliputraKundan Singh
5BiharPurvi ChamparanAmit Kumar Choubey
6BiharPurniaMukesh Kumar
7BiharSamastipurGanesh Kumar Paswan
8BiharSheoharShatrugan Sahu
9GujaratNavsariPatel Mehoolkumar Thakorbhai
10GujaratValsadPatel Govindbhai Ranchodbbhai
11JharkhandJAMSHEDPURKUMAR CHANDRA MARDI
12KeralaKannurSasidharan K V
13KeralaWayanadAbdulsageer
14MaharashtraMumbai North-CentralPhiroze Palkiwala
15MaharashtraMumbai South-CentralSundar Balakrishnan
16RajasthanNagaurHanuman Ram Choudhary
17RajasthanGanganagarDr B K Panwar
18RajasthanTonk-Sawai MadhopurMukesh Tahria
19RajasthanBarmerMangilal Gaur
20RajasthanRajsamandCol PS Bhatnagar
21RajasthanBikanerGaurishankar Dabi
22RajasthanJaipur RuralAnil Godara
 

ELEVENTHN LIST

 
No.StateSeatCandidate
1BiharArrahSurendra Kumar
2MaharashtraDindoriDnyaneshwar Damu Mali
3MaharashtraNandurbarValvi Virendra
4PunjabAmritsarDaljit Singh
5PunjabKhadoor SahibBhai Baldeep Singh
6RajasthanJodhpurVigyan Modi
7RajasthanAjmerAjay Somani
8RajasthanJaloreRajesh Arora
9RajasthanBanswaraHarish Rawat
10RajasthanPaliMahesh Bhandari
11RajasthanJhalawar-BaranN S Dangawas
 

TWELFTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1Andhra PradheshNizamabadRapelle Srinivas
2Andhra PradheshMalkajgiriChandana Chakravarti
3Andhra PradheshWarangalChinta Swami
4Andhra PradheshSECUNDRABADChaya Ratan
5Andhra PradheshChevellaRegatte Venkata Reddy
6Andhra PradheshGunturK.V.B. Veera Vara Prasad
7Andhra PradheshSrikakulamJaidev Injarapu
8Andhra PradheshBapatlaEDA Chennaiah
9Andhra PradheshOngoleCSN Raja Yadav
10BiharArariaChandra Bhushan
11BiharMuzaffarpurPrabhat Suman
12BiharSaranParmatma Singh
13BiharValmiki NagarDarmesh Verma
14GujratAhmdabad WestJayantilal Jethalal Mevada
15GujratBharuchRana Jayendrasingh
16GujratBhavnagarKanubhai Kalasariya
17GujratChota UdaipurArjunbhai Rathva
18GujratDahodK. C. Munia
19GujratKhedaLabhubhai Badhiwala
20GujratMahesanaVandana D Patel
21GujratRajkotPinal Dharmesh Savaliya
22PunjabFEROZEPURSatnam Paul Kamboj
23PunjabHoshiarpurYamini Gomar
24PunjabJalandharRajesh Padam
25RajasthanBharatpurGopal Pahadia
26RajasthanKarauli-DholpurGhanshyam Bairwa
27Tamil NaduArakonamS. Rajesh
28Tamil NaduDindigulS. Elanchezian
29Tamil NaduKalakurichiK Mohamed Yasin
30Tamil NaduMaduraiKamacis M
31Tamil NaduNamakkalT S Chellakumarsamy
32Tamil NaduTheniJ Ramprakash
33Tamil NaduThiruvallurBalamurugan B
34Tamil NaduTriruchirapalliP Ravi
35Tamil NaduVelloreImdad Shariff
 

THIRTEENTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1BiharBhagalpurYogendra Mahto
2BiharBegusaraiArun Kumar
3BiharGopalganjBanwari Lal
4BiharHajipurSudhir Paswan
5BiharSupaulMajor Parmeshwar Jha
6BiharUjiarpurSuresh Choudhary
7BiharMadhepuraAnwar Alam
8ChattisgarhKorbaAmarnath Pandey
9GujaratJamnagarRajendra Jhala
10GujaratGandhinagarRiturajbhai Maheta
11GujaratBardoliThakorbhai Manekbhai Gamit
12HPMandiJai Chand Thakur
13JharkhandDHANBADRamakant Verma
14JharkhandDUMKASahdeo Soren
15JharkhandGODDAJai Shankar Jha
16JharkhandRajasthan DausaSanjeet Dhanka
17Tamil NaduSriperumbudurS A N Vasigaran
18Tamil NaduThanjavurPalanirajan
19Tamil NaduKarurR. Valayapathi
20Tamil NaduChennai NorthS. Srinivason
21Tamil NaduSivgangaThamil Arima
22UPLucknowJaaved Jaaferi

FOURTEENTH LIST

 
No.StateSeatCandidate
1GujaratSuratMohanbhai Budhabhai Patel
2GujaratKutchGovind P. Danicha
3PunjabBathindaJasraj Singh Longia
4PunjabFatehgarh Sahib (SC)Harinder Singh Khalsa
5Tamil NaduChennai SouthM. Jahir Hussain
6UPGhosiManish Kumar Rai
7UPAkbarpurArvind Katiyar
8UPKannaujKamlesh Chandra
9UPBastiAnand Rajpal
10UPMirzapurSushil Singh Ratnakar
11UPHardoiHira Lal Verma
12UPMISRIKHOm Shanker Dutta
13UPAmdebkarnagarBrijesh Yadav
14UPRae BareliJustice Fakhruddin
15UPAllahabadAdarsh Shastri
16WBKolkata UttarAlok Chaturvedi
17ChhattisgarhRaipurSandip Tiwari
18ChhattisgarhDurgVishwa Ratn Sinha
19ChhattisgarhRaigarhTarasingh Rathiya
 

OneIndia News

Please Wait while comments are loading...