Schedule of events in CWG on Tuesday, Oct 5

Subscribe to Oneindia News

CWG 2010
New Delhi, Oct 5: On the first day of Commonwealth Games 2010, India started the medal chase on a bright note.

Indian Women lifters Soniya Chanu and Sandhya Devi Rani bags the silver and bronze in the 48 kg class. Where as Sukhen Dey and Srinivasa Rao Valluri won silver and bronze, in the men's 56kg weightlifting competition.

In the men's freestyle swimming, Virdhawal Khade, Anshul Kothari, Arjun Jayaprakash and Aaron D'Souza made entry into the final.

In tennis, India put up a dominant display as all three singles players recorded easy wins and star pair of Leander Paes and Sania Mirza entered the quarterfinals of the mixed doubles.

Following is the schedule of Commonwealth Games events of Tuesday, Oct 5.

Swimming: Shyama Prasad Mukherjee Swimming Complex
Gymnastics (Artistic): IG Sports Complex
Shooting: Karni Singh Shooting Range
Weightlifting: Jawaharlal Nehru Sports Complex
Boxing: Talkatora Indoor Stadium
Archery: Yamuna Sports Complex
Hockey: Maj Dhyan Chand National Stadium
Netball: Thyagaraj Sports Complex
Tennis: RK Khanna Tennis stadium
Table Tennis: Yamuna Sports Complex
Squash: Siri Fort Sports Complex


Here is the list of Indian stars in fray


Swimming

100m Backstroke Women: Fariha Zaman, Jyotsna Pansare
100m Breaststroke Men: Puneet Rana, Agnishwar Jayaprakash, Sandeep Sejwal
100m Freestyle Women: Talasha Satish Prabhu, Jyotsna Pansare
200m Freestyle Men: Rohit Rajendra Havaldar, Aaron Agnel Dsouza
50m Butterfly Men: Arjun Muralidharan, Virdhawal Vikram Khade

Gymnastics Artistic:

Team Final & Individual Qualification Women: Priti Das, Rohit Jaiswal, Roma Dilip Joglekar, Dipa Karmakar, Ashish Kumar, Meenakshi, Partha Mondal, Rakesh Kumar Patra, Debjani Samanta, Mayank Srivastava

Shooting

WPairs 25 metre pistol (Women):  Rahi Sarnobat, Anisa Sayyed
Pairs 50 metre pistol (Men) : Deepak Sharma, Omkar Singh
Pairs 50 metre Rifle 3 Positions (Women):  Lajjakumari Gauswami, Tejaswini Sawant

Weightlifting

62kg (Men): Omkar Shekhar Otari, rustam Sarang
53kg (Women): Swati Singh

Boxing

Lightflyweight (49kg) Men: Amandeep Singh
Bantamweight (56kg) Men: Akhil Kumar
Light Welterweight (64kg) Men: Manoj Kumar
Middleweight (75kg) Men: Vijender Singh
Heavyweight (91kg) Men: Manpreet Singh
Flyweight (52kg) Men: Suranjoy Singh
Lightweight (60kg) Men: Jai Bhagwan
Welterweight (69 kg) Men: Dilbag Singh
Light Heavyweight (81kg) Men: Dinesh Kumar
Super Heavyweight (91 kg+) Men: Paramjeet Samota

Archery

Recurve Individual Women: Dola Banerjee, Deepika Kumari, Bombayala Devi Laishram.
Recurve Individual Men : Rahul Banerjee, Tarundeep Rai, Jayanta Talukdar
Compound Individual Women : Bheigyabati Chanu, Jhano, Hansdah, Gagandeep Kaur
Compound Individual Men: Ritul Chatterjee, Jignas Chittibomma, Chinna Raju Srither

Cycling

Individual Pursuit Men: Sombir; 500m Time Trial Women: Chabungbam Rameshwori Devi, Mahitha Mohan, Kumari Rejani Vijaya
1000m Time Trial Men: Bikram Singh Okram, Amrit Singh
40km Points Race Men: Rajendra Kumar Bishnoi, Atul Kumar Singh, Satbir Singh

Hockey (Men)

India vs Malaysia

Netball

Women (Group A) Australia vs India

Tennis

Singhles (Men 1sr round): Somdev Devvarman vs Devin Mullings (Bah)
Doubles (Men 1st round): Mahesh Bhupathi/ Leander Paes vs Dineshkanthan/Jayawickreme (SL)

Squash:

Men's Singles: Saurav Ghosal, Sandeep Jangra, Harinder Pal Sandhu, Siddharth Suchde
Women's Singles: Anaka Alankamony, Joshna Chinappa, Dipika Pallikal, Anwesha Reddy

OneIndia News

Please Wait while comments are loading...