Schedule of Indian events in CWG on Monday Oct 4

Subscribe to Oneindia News

CWG schedule
New Delhi, Oct 4: The Delhi Commonwealth Games events has started on Monday, Oct 4. The first competition event was women's 200-meter freestyle.

Here is the schedule of the matches of the mega event on Monday, Oct 4.

* Aquatics SW: Dr SPM Swimming Complex
* Archery: Yamuna Sports Complex
* Badminton: Siri Fort Sports Complex
* Gymnastic (Artistic): IG Sports Complex
* Hockey: Major Dhyan Chand Stadium
* Lawn bowls: JN Sports Complex
* Netball: Thyagaraj Sports Complex
* Squash: Siri Fort Sports Complex
* Table Tennis: Yamuna Sports Complex
* Tennis: RK Khanna Tennis stadium
* Weightlifting: JN Sports Complex

Indians participate in different events on the opening day. Tennis stars like Rohan Bopanna, Leander Paes and Sania will compete in their first matches.

Here is the list of Indian's participating events on Monday, Oct 4.

*Swimming

Women's 200m Freestyle Heats: Arti Bajarang Ghorpade, Tipre Surabhi.
Men's 50m Backstroke Heats: Praveen Tokas, Balakrishnan Badrinath.
Men's 400m Freestyle Heats: Ullalmath Adaveeshaiah Gagan, Mandar Anandrao Divase.
Women's 50m Butterfly Heats: Chittaranjan Shubha, Pooja Raghava Alva.
Women's 50m Breaststroke Heats: Priyadarshini Priyanka, Mankiran Kaur
Women's 200m Individual Medley Heats: Pooja Raghava Alva.
Men's 200m Butterfly Heats: Tarun Kumar Tokas
Men's 4x100m Freestyle Heat: India

*Wrestling

Women's 48kg Category, Medal Ceremony - Women's 48kg Category
Referees' Clinic, Men's Greco Roman - 60kg, 74kg, 96kg - Final entries, Men's Greco Roman - 60kg, 74kg, 96kg - Medical, Men's Greco Roman - 60kg, 74kg, 96kg - Weigh in

*Lawn Bowls

India vs Australia Women's Pairs Group A

*Hockey (Women)

India vs Scotland

*Archery

Women's recurve: Practice Heats, Men's Recurve - Practice Heats, Women's Recurve - Qualification Round 36 Arrows1-2, Men's Recurve - Qualification Round 36, Women's Compound Practice, Qualification Round, Men's Compound - Qualification Round 36

*Tennis

Singles (men): Rohan Bopanna vs Robert Buyinza
Mixed Doubles: Saina Mirza and Leander Paes vs Saint Lucia's Stacey Nykita Roheman and Alberton Richelieu. Nirupama Sanjeev and Bopanna vs Anastasia Rodionova and Paul Hanley.
Singles (women): Rushmi Chakravarthi vs Montlha Pinki Agnes, Venkatesha Poojashree vs Nqosa Nthabiseng Eunicia

*Weightlifting

Women's 48kg: Ngangbam Soniya Chanu; Sandhya Rani Devi Atom
Men's 56kg: Sukhen Dey; Srinivasa Rao Valluri.

*Table Tennis

India vs Vanuatu (men's team event)
India vs Sri Lanka, India vs New Zealand (women's team event)

*Gymnastics

Mixed Team Event - Pool Games Heats, Mixed Team Event - Pool Games Heats, Men's Artistic Team Competition Heats

OneIndia News

Please Wait while comments are loading...