Mah retains overall general championship in Jr Athletic meet

Subscribe to Oneindia News

Pune, Aug 8 (UNI) Hosts Maharashtra dominated the fields and retained the overall general championship for the fourth year in succession in the 20th edition of the West Zone Junior Athletic Championship, which concluded at the Baburao Sanas sports complex here today.

The hosts, making the most of the home conditions, garnered 54 gold, 43 silver and 23 bronze medals, outstripping all opposition to capture the team title in all the eight age groups for boys and girls namely under-20, under-18, under-16 and under-14 respectively and lifted the Pune Mayor's trophy.

President of Arjun Probhodini of Mumbai Umesh Naik was the guest of honour, who gave away the trophies. Maharashtra Amateur Athletic Association (MAAA) vice-president Advocate Abhay Chhajed presided over the function. The three-day meet was conducted under the aegis of the Arjun Probhodini, Mumbai and the MAAA.

More than 600 athletes from six states namely Maharashtra, Goa, Gujarat, Rajasthan, Madhya Pradesh and Chhatishgarh took part in the meet.

The West Zone squad thus selected will be taking part in the all India Inter-Zonal Athletics championship slated to be held at Jamshedpur from August 20 to 22.

The other dignitaries who graced the occasion included Gujarat Athletic Association general secretary Ashok Patel, Goa Athletic Association Secretary Anita Rodrigues and the Athletic Federation of India (AFI) observer Nandu Parmar. Raju Kulkarni proposed a vote of thanks.

The overall winners in their respective age groups areas follows.

Boys (Under 20): Maharashtra: 9 gold, 2 silver, 5 bronze. 1 Gujarat: 7 gold, 7 silver, 2 bronze. 2 Girls (Under 20): Maharashtra: 7 gold, 6 silver, 4 bronze. 1 Gujarat: 2 gold, 2 silver, 3 bronze. 2 Boys (Under 18): Maharashtra: 10 gold, 10 silver, 5 bronze. 1 Gujarat: 3 gold, 2 silver, 1 bronze. 2 Girls (Under 18): Maharashtra: 7 gold, 5 silver, 1 bronze. 1 Goa: 1 gold, 2 silver, 4 bronze. 2 Boys (Under 16): Maharashtra: 8 gold, 8 silver, 5 bronze. 1 Gujarat: 3 gold, 3 silver, 1 bronze. 2 Girls (Under 16): Maharashtra: 8 gold, 6 silver, 2 bronze. 1 Goa: 1 gold,&2 bronze. 2 Boys (Under 14): Maharashtra: 3 gold, 3 silver, 1 bronze. 1 Madhya Pradesh: 1 gold&1 bronze. 2 Girls (Under 14): Maharashtra: 2 gold, 2 silver, 1 Goa: 2 gold, 1 silver, 1 bronze. 2 The results: Boys (Under 18): 400 Meters: Vijay Gavane (Mah) 1, Dattatraya Zodge (Mah) 2, Himanshu Welinkar (Goa) 3. Time: 15.1 Secs.

1500 Meters: C K Ranjit (Mah) 1, Chandrakant Manvadkar (Mah) 2, Vinod Oran (Chhatisgarh) 3. Time: 4:01:6.

2000 Steeplechase: Naresh Kumar (Guj) 1, Shakti Singh (Guj) 2, Mobin Shaikh (Mah) 3. Time: 6:24:2.

Boys (Under 16): 1500 Meters: Jayram Yadav (MP) 1, Amsha Vasawe (Mah) 2, Mukesh Jat (MP) 3. Time: 4:20:6.

High Jump: Devendra Sharma (Mah) 1, Rupender Singh (Guj) 2, Pukhram (Raj) 3. Height: 1.90 Mtrs.

Discus: Vikas Rajrup (Guj) 1, Hubert D'Costa (Goa) 2, Sushant Kini (Mah) 3. Dist: 44.44 Mtrs.

Hammer Throw: Deepak Kumar (Raj) 1, Vijay Kumar (Guj) 2, Mohit Kumar (Mah) 3. Dist: 47.48 mtrs.

Javelin Throw: Praful Smart (MP) 1, Vikas Gupta (Mah) 2, Satya Prakash (MP) 3. Dist 51.81 Mtrs.

Girls (Under 20): 400 Meters: Zeba Changi (Mah) 1, Pooja Vergar (Mah) 2, Anila (Guj) 3. Time: 60.9 Secs.

1500 Meters: Jayashree Borge (Mah) 1, Wahida Khan (Raj) 2, Omeshwari (Chhatisgarh) 3. Time: 4:58:3.

Girls (Under 18): 400 Meters: Rucha Patil (Mah) 1, Sonali Shettykar (Goa) 2, Diksha Nagvekar (Goa) 3. Time: 59.1 Secs.

1500 Meters: Pooja Warade (Mah) 1, Monica Athre (Mah) 2, Latika Sharma (MP) 3. Time 4:40:8.

Triple Jump: Shradha Ghule (Mah) 1, Shahana Khan (MP) 2, Jasy Vaz (Goa) 3. Dist: 12.42 Mtrs.

Girls (Under 16): 400 Meters: Tanvi Shanbag (Mah) 1, Sharon Rose (Mah) 2, Payal Diliwar (Chhtishgarh) 3. Time: 58.6 Secs.

800 Meters: Kojagiri Bachao (Mah) 1, Pooja Pande (Chhtisgarh) 2, Payal Diliwar (Chhatisgarh) 3. Time 2:26:8.

3000 Meters: Sneha Pharsole (Mah) 1, Dhanashri Guldagde (Mah) 2, Poonam Mesurbhai (Guj) 3. Time 11:28:5.

Long Jump: Darshana Gaus (Goa) 1, Shreya Kulkarni (Mah) 2, Shriya Tingare (Mah) 3. Dist: 5.13 Mtrs.

3 Kms Walk: Rohini Waman (Mah) 1, Priyanka Dabhade (Mah) 2, Bansukla Koram (Chhatisgarh) 3. Time:18:30:6.

UNI IS SSS RKM UCS2010

Please Wait while comments are loading...