Shriya, Dhiraj, Deepak, Neelam emerge as best athletes

Subscribe to Oneindia News

Pune, May 12 (UNI) Junior international sprinter Shriya Vidwans of Thane, triple jumper ace Dhiraj Mishra and Deepak Basarkar from Pune and long distance ace Neelam Kadam of Raigadh, were adjudged the best athletes in their respective age groups in the two-day Maharashtra State Junior Selection Trials, which concluded here today.

Following are the results: Girls under-18: Shot Put: Goldie Sahie (Mum-Sub) 1, Vaishnavi Zare (Pune) 2, Pranita Natraj (Thane) 3, Dist: 9.64 Mtrs.

100 meters Hurdles: Deepika Warke (Nasik) 1, Chhaya Chaure (Pune) 2, Time 16.00 secs Hammer Throw: Harshada Satpute (Pune) 1, Dist 27.75 Mtrs.

Boys under 18: Shot Put: Rohit Singh (Thane) 1, Jagannath Chavan (Sangli) 2, Durgesh Godele (Pune) 3, Dist: 12.90 Mtrs.

110 Meters Hurdles: Chetan Patil (Sangli) 1, Siddharth Thingliya (Mum -Sub) 2, Santosh Wadekar (Pune) 3, Time: 14.87 secs.

Javelin Throw: Amol Patil (Sangli) 1, Vijay Yadav (Mum- Sub) 2, Santosh Bagadi (Mum-Sub) 3, Dist: 55.69 Mtrs.

400 Meters: Datta Zogade (Pune) 1, Vijay Gavane (Pune) 2, And Sunny Patil (Raigadh) 3 Time: 51.18 secs 2,000 Meters steeple chase: Sunil Kumar (Pune) 1, Paramajit Singh (Pune) 2, Naresh Kundu (Pune) 3, Time: 6:21:5.

Hammer Throw: Sachin Budgaonkar (Sangli) 1, Akash Newangune (Pune) 2, Dist: 37.88 Mtrs.

Boys under 20: Shot Put: Ramkewal Chauhan (Thane) 1, Sameer Pathan(Sol) 2, Bharat Ahire(Pune) 3, Dist: 11.29 Mtrs.

Long Jump: Narendra Verma (Thane) 1, Prakash Patil (Kol) 2, Aniket Ambekar (Pune) 3 Dist 6.59 Mtrs.

110 Meters Hurdles: Praveen Ladgaonkar (Kol) 2, Mahipal Dangi (Pune) 3, Time: 16.6 secs.

Javelin Throw: Hanumant Chauhan (Mum-Sub) 1, Sandeep Jadhav (Sangli) 2, Pankaj Shukla (Mum-Sub) 3, Dist: 52.96 Mtr.

3,000 Meters Steeple chase: Satish Mishra (Thane) 1, Navin Hudha (Pune) 2, Ninad Mohite (Mum-Sub) 3, Time 10:12:6.

10,000 Meters: Anil Pawar (Pune) 1, Umesh Shete (Nashik) 2, Ganesh Kapse (Satara) 3 Time: 34:19:6.

Hammer Throw: Rupesh Khot (Sangli) 1, Rohit Tambe (Pune) 2, Pravin Gaikwad (Sangli) 3 Dist: 37.54 Mtrs.

Girls under 20: 10,000 Meters: Manjula Patil (Sangli) 1, Indutai Margale (Sangli) 2, Time 40:37:4 Hammer Throw: Poornima Newangune (Pune) 1, AmrutaRanawde (Pune) 2, Dist: 35.29 Mtrs.

UNI IS SR RKM ND1810

Please Wait while comments are loading...