Maharashtra girls dominate in National School Games tennis

Subscribe to Oneindia News

Mumbai, Dec 23 (UNI) Maharashtra girls continued their march towards the summit, booking their spots in the team championship finals of the three age categories of the Rs 2 lakh Prize Money, HDIL National School Games Tennis Tournament at the tennis courts of the Hansraj Morarjee Public School here today.

The Maharashtra girls made the finals of the under-19, under-17 and under-14 age groups.

The Maharashtra boys, in comparison, fared poorly, only managing to enter the finals in the boys under-14 category, the higher age groups seeing teams from AP, Delhi, Gujarat and Assam gain the upperhand.

In the girls under-19 semi-finals, Maharashtra outplayed Kerala 2-0 to set up a title clash with AP, while in the girls under-17 age group they beat AP 2-0 to meet Delhi in the final. In the girl under-14 final, Maharashtra will take on Delhi after routing MP 2-0.

In the 2nd round of the singles matches, top seed Vishal Passi of Maharashtra had an easy outing against Assam's Siddhant Deka wining 6-1. Also advancing with ease was his statemate Marth Shah with an identical victory against Haryana's Vikas.

Following are the results (2nd round): Boys u-19: Monal Chillar (Delhi) bt Abhimanyu Chandra (IPSC) 6-3; Ishant (Rajasthan) bt Suman Devnath (Assam) 6-3; Sagar Ahuja (MAH) bt Arjun Saigal (Punjab) 6-1; Suraj Desai (Gujarat) bt Rohit Shinde (MAH) 6-3; Saurabh (Punjab) bt Mandip Singh (Chandigarh) 6-2.

Boys u-17: Sampit Mehta (Gujarat) bt Swapnil Aiyangar (Chandigarh) 6-0; Vivek Sashidar (TN) bt Nikhil S.S. (Kerala) 6-2; Arjun Singh (Delhi) bt Pradip Jaiswal (Raj) 6-3; Sai Teja (AP) bt Archit Jain (Delhi) 6-1; M D Asroff (TN) bt Sailendra (Raj) 6-3; Ashish Sharma (Raj) bt Harry Singh (Chandigarh) 6-3; Advit Sadvilkar (MAH) bt Anupam Urati 6-2; Archit Sood (Punjab) bt Roopam Gogoi (Assam) 6-5; Anuj Chajad (MAH) bt Devanshi (RAJ) 6-0; Alok Tripadh (Assam) bt Bupendra Inamdar (Daman&Diu) 6-2.

Boys u-14: Vishal Passi (MAH) bt Siddhant Deka (Assam) 6-1; Shikar Sharma (Delhi) bt A. Bendre (Gujarat) 6-3; Ayush Mintri (Punjab) bt Niral Shah (TN) 6-3; Parth Shah (MAH) bt Vikas (Haryana) 6-1; Y.

Sriman (AP) bt Dev Faizal (KVS) 6-0.

Girls u-19: T. Nilaya (AP) bt Ann Leela (Kerala) 6-0; Nupur Sharma (MP) bt B. Saipujitha (AP) 6-0; Saadgi Rajani (Gujarat) bt Saumya Saagi (Delhi) 6-2; Parvathi Vijayan (Kerala) bt C. Lekha 6-2; Jayathi Pandaya (KVS) bt Tanu Shree (IPSC) 6-0.

Girls u-17: Shweta Rana (Delhi) bt Tejasvini Beladi (KTK) 6-2; Namita Bal (MAH) bt Maya Mahalingam (TN) 6-2; B. Saujanya (AP) bt Gundeep (Punjab) 6-1; Nupur Kaul (MAH) bt M Spurti (AP) 6-1.

Girls u-14: Gauri Baindoor (MAH) bt Arushi Kalsi (IPSC) 6-5; Rimpal Kaur (Punjab) bt Supriya Shroof (Bihar) 6-1; Eeeti Mehta (Gujarat) bt Vibhuthi Lhular (CHN) 6-0; Doondi Priya (AP) bt Rizwan Begam (Assam) 6-0; Manya Negpal (Delhi) bt Nehal Sahani (Delhi) 6-1.

Team Championship (Semi Finals): Boys u-19: Delhi bt Chandigarh 2-0 (Monal Chillar bt Mandip 7-6, 6-4; Rubal Shandilya bt Ashwani 6-2, 6-2); AP bt Tamilnadu 2-1 (S.

V. Abhishek bt Mohd. Niyaz 6-2, 6-4; Kaushik Reddy lost to Sudarshan T 2-6 0-6; S. V. Abhishek/ Kaushik Reddy bt Mohd. Niyaz/ Sudarshan T 6-2, 7-6.

Boys u-17: Gujarat bt AP 2-1 (Vardik lost to Sai Teja 4-6, 6-2, 4-6; Samip Mehta bt Pradip Reddy 6-2, 6-3; Vardik/ Samip Mehta bt Sai Teja/ Pradip Reddy 6-2, 6-4; Assam bt Punjab 2-0 (Ropam Gronai bt Jashaov Veer 4-6, 6-0, 6-3; Trianyan bt Archit Sood 6-2, 6-4).

Boys u-14: Maharashtra bt Delhi 2-0 (Vishal Passi bt Sunny Dahiya 7-6, 6-1; Parth Shah bt Shikar Sharma 6-1, 6-2).

Girls u-19: AP bt Delhi 2-0 (T. Nilaya bt Saumya Sangi 6-0, 6-2; Saipoojitha bt Smriti Joon 7-6, 6-0); Maharashtra bt Kerala 2-0 (Prachi Nadkarni bt Annu P. 6-2, 6-0; Radhika Jadhav bt Parwathi R 6-2, 6-0).

Girls u-17: Delhi bt Gujarat 2-0 (Vaniya Dagral bt Nova Patel 6-3, 6-7, 7-5; Shweta Rama bt Jeni Patel 6-2, 6-3); Maharashtra bt AP 2-0 (Nupur Kaul bt Sanjana 6-2, 6-2; Riddhi Hegde bt Spruti 6-1, 7-6).

Girls u-14: Delhi bt Gujarat 2-0 (Nehal Sahani bt Etel Mehta 6-3, 6-4); Manya Nagpal bt Vaibhavi Tridevi 6-1, 6-4); Maharashtra bt MP 2-1 (Haryali bt Anveshi 6-2, 6-3; Gauri lost to Pooja Kudeshi; Haryali/ Gauri bt Pooja Kudeshi/Anveshi 7-6, 7-5).

UNI

Please Wait while comments are loading...